Людям із порушенням зору Ukrainian English Facebook Facebook Instagram

Історичний нарис

60 РОКІВ НА БЛАГО ДІТЕЙ ХМЕЛЬНИЧЧИНИ

(Історичний нарис)

1948 рік був роком великих реформ в радянській системі охорони здоров'я

Згідно Постанови Ради Міністрів СРСР, з метою покращення медичного обслуговування населення, а також підвищення кваліфікації лікарів відбулось об'єднання лікарень з поліклініками. Основний принцип цього об'єднання заключався в тому, що лікар повинен працювати як в стаціонарі, так і в поліклініці.

Знаменним став 1948 рік і для педіатричної служби міста Проскурів (тепер м.Хмельницький). 31 липня відбулось об'єднання дитячого стаціонару, який нараховував 40 ліжок, дитячої консультації та поліклініки і, таким чином, утворилась міська дитяча лікарня. Головним лікарем цієї лікарні призначено Беха Василя Івановича, який пройшов дорогами війни начальником евакогоспіталю.b_300_300_16777215_00_images_foto-stats_2.jpg

Створенню Проскурівської міської дитячої лікарні передував важкий шлях розвитку педіатричної служби міста, який зумовлений суспільно-політичними процесами, що відбувались в тодішній Росії та СРСР.

На початку 20 століття в м. Проскурові існувало дві лікарні, кожна на 30 ліжок, Земська та Єврейська. Вони функціонували на кошти земського та благодійного товариств. Земська лікарня знаходилась на території нинішньої інфекційної лікарні, а Єврейська – на території сьогоднішнього молокозаводу. Крім цього працювала приватна лікарня лікаря Полозова. Вели також лікарську практику приватні лікарі Туревич, Дорфман. Таким чином, загальне число ліжок в лікарнях міста складало 80. У місті працювало 14 лікарів, які надавали допомогу і дітям, і дорослим.

У перші післяреволюційні роки завідуючою підвідділом охорони материнства та дитинства при Проскурівському повітовому відділі призначається лікар Охлянд, потім – Софія Чечельницька , а в 1921 році приватний лікар Михайло Дорфман був призначений лікарем з внутрішніх та дитячих хвороб при міській центральній амбулаторії (вул.Олександрівська, нині – Проскурівська). Лікування дітей до 10 років тут було безкоштовним, лікування старших дітей оплачували батьки.

Стаціонар дитячої лікарні на 35 ліжок був організований тільки у 1938 році на території нинішньої інфекційної лікарні (бувша 2 Радянська лікарня).

Все дитяче населення міста в довоєнний час обслуговується такою незвичайною структурою, як дитячий диспансер. А це – дитячі поліклініка та консультація, молочна кухня.Важливо зазначити, що дитяча консультація обслуговувала дітей лише у віці до 4-х років. Старші діти зверталися за допомогою в дитячу поліклініку, Разом з дитячою консультацією працювала ще й жіноча консультація.

В тому ж 1938 році в дитячій поліклініці працює 6 педіатрів, організований прийом всіма фахівцями, які були на той час у місті. Функціонує кабінет електросвітлолікування. Згідно із звітами, поліклініка у 1935 році прийняла 14000 відвідувачів, а в 1939 після відкриття дитячого стаціонару і збільшення кількості педіатрів до 14 чоловік – вже 17400 відвідувачів. Архіви, на жаль, не зберегли відомості про людей, які працювали в педіатрії в довоєнні роки.

5 квітня 1944 року, після звільнення міста від німецьких військ, по вулиці Кірова,52 (будинок зруйновано) знову організовується дитяче відділення на 25 ліжок, яким керує Архипова Валентина Василівна та дитяча поліклініка із дитячою консультацією по вул.Котовського (сьогодні тут розташований банк). Завідуючим цього закладу призначається Паньков Петро Васильович, який одночасно працює завідуючим відділом охорони здоров'я. Керував він недовго. В 1945 році ця, відома на той час в м.Проскурові людина, померла від туберкульозу. На похорон, як говорили ветерани лікарні, прийшло майже все місто. І це не дивно, лікар Паньков працював в місті в період окупації, був підпільником, багато молодих людей врятував від поневолення та вивезення окупантами до Німеччини.

В тому ж 1944 році при дитячій та жіночій консультації відкривається молочна кухня та пункт забору грудного молока. В жіночій консультації вагітним жінкам на протязі 4 місяців до пологів та 4 місяців після пологів видається 10 м полотна та карточки на харчування.

Згідно з архівними даними у 1945 році дитячу поліклініку відвідали 21200 пацієнтів. Зокрема відмічено, що поліклініка не мала окремого приміщення, відсутні лікарі вузького фаху. Лікарі поліклініки обслуговували хворих дітей вдома, але ця робота була неповноцінна, тому що, як говорилось у звіті, "через недостатню кількість лікарів всіх дітей оглянути неможливо".

В дитячому стаціонарі, який розміщується на 25 ліжках, проліковано у цьому ж році 412 дітей, із них померло – 34. Летальність, таким чином, склала 8,2%. Проте план ліжко-днів виконано тільки на 71%.

Як бачимо, діти хворіли досить часто, але лікарня заповнювалась не повністю. Причиною цього, як повідомлялось у звіті, є погані комунальні умови, в приміщенні великі пройоми вікон та й ті закладені цеглою та інше.

Число ліжок на початку 1946 року збільшилось до 35. Але життя дитячої служби було важким.

Разом з лікарями-педіатрами у квітні 1944 року на роботу зараховується кучер-конюх, бо лікарні наказом по міськздороввідділу буде передано пару коней та віз. Мабуть наказ виконано не було, бо в планах на 1946 рік знову передбачено купівля пари коней та воза. Перша машина "Москвич-412" з'явилась в лікарні, між іншим, тільки в 1971 році.

В кінці 1945 року стаціонарне відділення очолила Василькіоті Лідія Євстахієвна, а з 1 березня 1946 року – Бех Василь Іванович. Саме під керівництвом Василя Івановича проводилась подальша реорганізація та розвиток педіатричної служби міста Проскурова . Працюючи головним лікарем міської дитячої лікарні, він в 1948 році одночасно призначається спочатку позаштатним, а з 1952 року – штатним обласним педіатром, яким і залишається до 1969 року. При безпосередній участі Беха В.І. у 1958 році відкривається обласна дитяча лікарня, формується чітка система педіатричної служби, тощо.

Колективи дитячого стаціонару, дитячої консультації і поліклініки ведуть боротьбу із інфекційними хворобами серед дітей (кір на першому місці). Для цього проводяться подвірні обходи медичними працівниками. Проводиться також виявлення завшивлених домів шляхом цих же обходів. В штаті поліклініки реєструється лікар-гельмінтолог. В зв'язку із різким підвищенням гострих захворювань шлунково-кишкового тракту у 1948 році при дитячій поліклініці відкрито денний стаціонар на 5 ліжок. В райони області направляються лікарі та медичні сестри для боротьби із епідемією.

Так ось в новоствореній лікарні в цей час працюють лікарі-педіатри Сидорова Клара Зельмівна, яка на протязі 26 років завідувала дитячою консультацією, Казанцева В. Г., Городецька Д. Я., Захарова Л. М., Лейбель Ц. М., Степанова В. О. Лікарі-спеціалісти: акушер-гінеколог Гольдфарб Я.Б., отоларинголог Кніф Г.С., хірурги Сергієнко Г.С. (під час війни – військовий хірург) та Колпакова О.М., окуліст Галушко М.П b_300_300_16777215_00_images_foto-stats_3.jpg

А взагалі в лікарні на початку 1951 року працювало 72 співробітника (при штаті 62). Лікарів-педіатрів 17, лікарів інших спеціальностей 9. В місті існує 7 педіатричних дільниць, працює 3 шкільних лікаря, один лікар-педіатр дитячого садочка.

b_300_300_16777215_00_images_foto-stats_4.jpgЯк вже говорилось в результаті реформи в охороні здоров'я в 1948 році утворилась обласна лікарня, в штатному розпису якої було зареєстровано 10 педіатричних ліжок при хірургічному відділенні, на яких працювала відомий лікар-педіатр Козловська Рахіль Ксіль'євна. Ці ліжка були ліквідовані в 1958 році після відкриття обласної дитячої лікарні по вул.Гагаріна. Звичайно для організаційно-методичної роботи по області цього було замало. Тому міська дитяча лікарня до 1958 року, коли заново організувалась обласна дитяча лікарня, виконувала також функції методичного центру з надання медичної допомоги дітям в районах області.

  • Виїзди медичних працівників на ліквідацію епідемій, наприклад, в Теофіпольський, Славутський, Берездовський, Солобковецький та інші райони;
  • Навчання лікарів-педіатрів із районів на базі міської дитячої лікарні;
  • Участь у різних комісіях з покращення лікування дітей області...

Ось неповний перелік тієї роботи, яка проводилась співробітниками міської дитячої лікарні в області. Та й сам головний лікар Бех В.І., як вже відмічалось, працював обласним педіатром.

Проведена лікарнею робота була досить результативною. Дитяча смертність по області, наприклад, в 1950 році знизилась на 25% в порівнянні із першими повоєнними роками

У 1952 році Бех В.І. переходить в облздороввідділ на посаду штатного обласного педіатра, яка була зареєстрована в цей час. Керівництво лікарні приймає на себе досвідчений лікар Степанова Віра Олександрівна. Головним лікарем вона була по 1954 рік, а потім з 1958 по 1964 роки. Після цього на протязі 26 років працювала міським педіатром. А із 1954 по 1958 роки лікарнею керувала Іванова Софія Аронівна.

Значні зміни відбулись в долі міської дитячої лікарні в період керівництва нею Пламадялової Галини Кузьмінівни (1964-1974 рр.) В 1965 році лікарня одержала одноповерховий будинок по вул. Р. Люксембург,90 (зараз вул. Грушевського,90), де розмістилося друге стаціонарне відділення на 40 ліжок. Першим керівником цього відділення була Салабай Н.М., а з 1967 року – Захаренкова В.А.. Стаціонар лікарні збільшився до 90 ліжок.b_300_300_16777215_00_images_foto-stats_5.jpg

З закінченням будівництва в 1966 році лікарняного корпусу по вул.Фрунзе,94, в нього перейшли стаціонар обласної дитячої лікарні із Гагаріна,4 на 200 ліжок та поліклініка міської дитячої лікарні, а стаціонар міської лікарні розмістився по вул.Гагаріна,4 (зараз Будинок урочистих подій). І саме там, у 1971 році, після добудови колишнього приватного будинку, лікарня досягла 120-ліжкового стану. В стаціонарі тоді функціонувало 3 відділення: грудне, старшого дитинства та інфекційне. Тут працювали прекрасні професіонали – Городецька Д.Я., Легка Л.П., Салабай Н.М., Соболь М.Л., Захаренкова В.А., Веретіна Р.Р., розпочинали свій педіатричний шлях Волохова С.І., Шаталюк В.О., Бесараба Л.В. Розпочинали свій медичний шлях медичні сестри – Славінська Р.В., Дзюба Н.П., Авузяк Г.С., Клименко Ж.М., Панченко Н.А., Михайлюк К.І., Магрега І.Д. та інші.

b_300_300_16777215_00_images_foto-stats_6.jpg

В 1974 в лікарні реєструється посада заступника головного лікаря з медичної роботи і на цю посаду призначається досвідчений лікар-педіатр Легка Любов Павлівна, яка обіймала цю посаду до 2007 року

В поліклініці організовується два педіатричних дільничних відділення, в мікрорайонах Раково, Заріччя та Гречани відкриваються філіали дитячої поліклініки. Функціонує два відділення шкіл та дошкільних закладів. Завідуючим поліклінікою після Сидорової К.З. працює з 1972 року по 1978 рік Кушлак Л.Г., З 1978 року по 1999 рік – Корженевська Людмила Борисівна, з 1999 року по 2002 рік – Садома Валентина Станіславівна, з 2002 року Третяк Лариса Геніївна.

Ця структура в центральній дитячій поліклініці зберігається, в основному, по сьогодні.b_300_300_16777215_00_images_foto-stats_7.jpg

В 1968 році міська дитяча лікарня заноситься в "Книгу трудової слави міста", а головний лікар Пламадялова К.Г. одержує знак "Відмінник охорони здоров'я". За значні здобутки з надання медичної допомоги в 1971 році Пламадялова Г.К. нагороджується орденом Трудового Червоного Прапора, а в 1981 році – орденом Леніна. В 1981 році орденом Трудового Червоного прапора також нагороджена лікар Волохова С.І., а лікар Коваленко О.В. нагороджена орденом Леніна.

b_300_300_16777215_00_images_foto_bogach.jpg Заслужений лікар України Богач Григорій Іванович, який пройшов педіатричну школу в обласній дитячій лікарні, призначається головним лікарем в 1974 році. За роки його керівництва (помер Григорій Іванович у 1997 році) дитяча лікарня стала багатопрофільним високопрофесійним закладом на 400 ліжок в новому шестиповерховому корпусі із поліклінікою.

До речі, вперше заговорили про будівництво міської дитячої лікарні ще в 1920 році. Наказом по Проскурівському повітовому відділі охорони здоров'я від 14.12.20р. сказано: "тов.Голотіну негайно приступити до організації дитячої лікарні". Потім в планах 4-ї п'ятирічки (1946-1950р.р.) теж було намічено будівництво нової дитячої лікарні. В 1953 році в планах Кам'янець-Подільської обласної ради також заплановано будівництво дитячої лікарні в Проскурові, але все це здійснилось аж в 1985 році. b_300_300_16777215_00_images_foto-stats_9.jpg

Отож із будівництвом в 1985 році нового сучасного корпусу стаціонару та поліклініки з'явились можливості відкрити відділення для виходжування та лікування новонароджених, дитячої неврології та отоларингології. З обласної дитячої лікарні переведено відділення дитячої хірургії, дитячої ортопедії та травматології із збільшенням до 60 ліжок у кожному. Всі ці відділення виконують функції обласних, і таким чином, міська дитяча лікарня знову, як і в післявоєнні роки виконує поряд з обласною дитячою лікарнею роль методично-лікувального центру Хмельниччини. Тут працювали висококваліфіковані спеціалісти, відомі не тільки в обласному центрі але й за межами його: Гейващук Я.М., Зінченко В.Б., Коваль Р.І., Лисюк О.В., Савчук І.Т., Рубас О.С., Легка Л.П., Волохова С.І., кандидат медичних наук, Заслужений лікар України Бурин М.Д. та інші.

Короткий час (1997-2001р.р.) лікарню очолював Лисий Василь Васильович. При ньому в стаціонарі лікарні відбулась реорганізація соматичних відділень: на базі дитячого інфекційного та пульмонологічного відділень організовано відділення молодшого дитинства на 60 ліжок. Збільшено до 60 ліжок відділення для дітей старшого віку. Проте загальне число ліжок в стаціонарі зменшилось до 380 через певні економічні труднощі.

Сьогодні у Хмельницькій міській дитячій лікарні, якою керує з 2017 року Зимак-Закутня Наталія Олегівна, працює 155 лікарів, з яких 2 кандидата медичних наук, 61 - з вищою та 33 – з першою кваліфікаційними категоріями. Співробітниками лікарні опубліковано більше 60 наукових робіт, в тому числі одна монографія, яку видав Бурин М.Д. В стаціонарі щорічно лікується більше 10 тисяч хворих дітей із найрізноманітнішими патологіями. Проводиться більше 2 500 операцій. Лікарняна летальність становить 0,4%; таким чином, в порівнянні з повоєнними роками зменшилась більше ніж в 20 раз.

Свого часу розпочинали роботу лікарями в ХМДЛ завідуюча кафедрою педіатрії ФПО Вінницького Національного медичного університету ім.. Пирогова Н.І. доктор медичних наук, професор Пипа Л.В.

b_300_300_16777215_00_images_foto_kosovska.jpg

 

 

 

заступник начальника управління охорони здоров’я обласної державної адміністрації Косовська Т.П.,

 

 

 

b_300_300_16777215_00_images_foto_dobrovolska.jpg

 

 

 

 

обласний педіатр Добровольська Л.О.

 

 

 

 

b_300_300_16777215_00_images_foto_kondtatyuk.jpg

 

 

 

 

міський педіатр Садома В.С., Кондратюк І.В.,

 

 

 

b_300_300_16777215_00_images_foto_vasilishin.jpg

 

 

 

головні лікарі Розгонюк В.Л., Василишин М.Й., Пінчук Л.М.,. зав. поліклінікою обласної лікарні Бондарук Н.М. та багато інших.

 

 

 

Зроблено крок вперед в наданні амбулаторно-поліклінічної допомоги:

  • відбувся перехід на обслуговування дітей до 18 річного віку;
  • почали роботу стаціонари вдома;
  • врозширено до 30 ліжок денний стаціонар;
  • розширено асортимент молочної кухні;
  • відкрито реабілітаційний центр для дітей з порушенням нервової та опорно-рухової систем "Турбота";
  • створений кабінет охорони зору;
  • відкрито басейн для дітей дошкільного віку;
  • цілодобово розпочав працювати травматологічний пункт для дітей.

Розширились можливості та виросла якість надання стаціонарної допомоги:

  • відкрито відділення реанімації та інтенсивної терапії новонароджених;
  • 10 ліжок перинатальної неврології для новонароджених в складі відділення патології новонароджених;
  • лікарня перейшла на сумісне перебування матері та дитини;
  • розвивається хірургія новонароджених, дитяча урологія, торакальна хірургія;
  • зміцнюється діагностична база клінічної лабораторії, променевої служби;
  • відкрито ендоскопічний кабінет, кабінет функціональної діагностики нервової системи, кабінет ультразвукового дослідження та інше.

Заклад і лабораторія пройшли державну акредитацію з отриманням вищої акредитаційної категорії. Лікарня, одна з перших в Україні отримала статус "Лікарня, доброзичлива до дитини" за програмою МОЗ України та ЮНІСЕФ з підтримки грудного вигодовування.

Здобутки міської дитячої лікарні тісно пов’язані з постійною турботою та реальною допомогою міських голів Бухала Івана Васильовича, Чекмана Михайла Костянтиновича, Приступи Миколи Івановича, Мельника Сергія Івановича, Симчишина Олександра Сергійовича.

Продовжується плідна співпраця лікарні з Фондом "Україна 3000". У 2007 році ми мали велику честь приймати у лікарні з візитом і допомогою Голову наглядової Ради Фонду К. Ющенко.

Такий шлях становлення і розвитку, плідних творчих злетів Хмельницької міської дитячої лікарні за 70-річне існування.